המדריך המלא לצילום תכשיטים

צילום תכשיטים מציב בפניכם כמה אתגרים ייחודיים. המוצרים הקטנים והרפלקטיביים האלה יכולים להקשות על ביצוע צילום איכותי. עם זאת, בעזרת תכנון מוקדם תוכלו להתגבר על האתגרים הללו די בקלות.

ברגע שהגדרתם את זירת הצילום, תזדקקו לכמה דברים פשוטים שיעזרו לכם להפיק תמונות תכשיטים מעולות.

  1. חלון שנשקף ממנו אור טבעי

אם תכננתם לצלם את התכשיטים באמצעות הפלאש של המצלמה שלכם, תשכחו מזה. זה לא רעיון טוב!

הסיבה: אם תצלמו בתנאים כאלה את התכשיט, למשל טבעת זהב משובצת באבן חן, הטבעת תשקף את האור הבוהק ותוצג בצילום כשהיא עצמה מכוסה בכתמי אור לבנים וברקע שלה, צללים שלא תכננתם.

אם אתם לא צלמים מיומנים מאוד עם סטודיו מקצועי, עדיף שתצלמו את התכשיטים באמצעות תאורה טבעית. אבל בכך לא די.

כשאתם משתמשים בתאורה טבעית, אור השמש יכול לשמש כמקור אור עקיף. לכן מומלץ להציב את התכשיטים ליד החלון (כמובן, כשהצילומים מתבצעים במהלך היום).

כמו בפלאש מובנה במצלמה, כך גם אור השמשה בוהק ייצור הישתקפויות וצללים חזקים. לכן, אתם צריכים לפזר את האור.

כיצד? אפשר לעשות זאת על ידי כיסוי החלון בסדין לבן או בנייר לבן.

למה לבן? כי כל צבע אחר ישנה את גוון האור וישפיע על צבע התכשיט שיופיע בצילום.

  1. רקע: סדין או נייר לבן

בגלל התכונה הרפלקטיבית (השתקפות האור) המאפיינת את רוב התכשיטים, תכשיט המונח על רקע צבעוני, יספוג את כל הצבעים האחרים שברקע. הדרך למנוע צילום שיעוות את צבעי התכשיט המקוריים, היא להשתמש ברקע לבן.

לעומת הצבעים הכהים, הסופגים את האור, הצבע הלבן מחזיר אותו. המשמעות היא שכאשר תצלמו את התכשיט על רקע לבן, הוא יהיה מואר יותר.

למרות שצילום תמונה טובה של תכשיט הוא אתגר קשה יותר מאשר צילום טוב של פריט כמו למשל כיסא כחול, לתכשיטים יש יתרון גדול. אתם לא צריכים למתוח נייר או סדין מקיר לקיר כדי ליצור רקע לבן. תוכלו להשתמש בדף נייר, לקפל אותו לשניים כדי שיעמוד על השולחן, ולהניח עליו את התכשיט. זה עד כדי כך פשוט!

  1. מצלמה וחצובה

זו לאו דווקא המצלמה עצמה שתשפיע על צילום התכשיטים, אלא יותר העדשה. כאשר אתם מתכננים לרכוש את עדשת המאקרו הראשונה שלכם, מומלץ לבחור בעדשה שאורך המוקד שלה (focal length) הוא 60 מ״מ. אורך פוֹקָלִי זה מסייע להשיג הגדלה של חצי מגודל התכשיט (מתוארת כ-0.5X), ואילו עדשות מאקרו יקרות יותר מספקות הגדלה בגודל טבעי (מתוארת כ-1:1).

הצטיידות בחצובה יכולה להועיל לזירת הצילום שהתקנתם, ולהבטיח שהתכשיטים יופיעו בצילומים כשהם בפוקוס.

  1. בובת חזה

כדי להציג את התכשיטים שלכם בצורה הטובה ביותר, מומלץ להשתמש באביזרים. תוכלו למצוא בובת חזה להצגת השרשראות, בחנויות מלאכת יד. זו יכולה להיות דרך נהדרת להעניק צורה יפה ומציאותית לתכשיטים שתצלמו.

יש בחנויות גם בובת חזה שחורה, שמבליטה את התכשיט ומקנה תחושה של אלגנטיות. עם זאת, כפי שנאמר למעלה, צילום התכשיט על גבי רקע לבן, יבטיח שהוא ייראה הרבה יותר טוב.

אגב, אם בובת חזה שחורה זה כל מה שיש לכם, תוכלו לכסות את החזה בבד או בנייר לבן, ואז לצלם. מאוחר יותר, אם תרצו תוכלו להעלים את הרקע.

  1. קרטון ביצוע

אין לכם בובת חזה? צרו לעצמכם מעין לוח תכשיטים. קחו קרטון ביצוע, כסו אותו בנייר לבן, והצמידו בסיכה את קצוות השרשרת לגב הקרטון. תמיד תוכלו להתאים את אורך השרשרת לפי צרכי הצילום שלכם, אז אל תדאגו לגודל הקרטון, אלא אם כן יש לכם תכשיט ענק.

השימוש בקרטון, כמו בובת החזה, מאפשר לכם להציג את הצורה הטבעית של השרשרת, והיא תיראה נפלא כשתצלמו אותה מלפנים.

  1. בלו-טק (Blu-Tack) או דבק דו צדדי

כשאתם מצלמים טבעות, סרט נדבק יכול להיות ממש שימושי. אתם יכולים להעמיד את הטבעות בצורה אופקית על גבי המשטח, ולקבל זווית מעניינת של אובייקט הצילום.

  1. חוט דיג

השתמשו בחוט דיג לתליית תכשיטים ארוכים, כמו עגילים משתלשלים. תוכלו להשתמש בחתיכת קרטון מקופלת לשניים, ולמתוח את החוט מצד אחד של הקרטון לצד השני שלו. רק וודאו שהעגילים המשתלשלים יפסיקו להתנדנד כשאתם מצלמים את התמונה.